Ajurwedyjskie całościowe spojrzenie na świat i człowiek pozwala istocie ludzkiej zachować zdrowie
i cieszyć się długowiecznością.
Dla zachowania równowagi niezbędna jest umiejętność dbania o własne ciało poprzez dostosowanie się do rytmu biologicznego (ajurwedyjski porządek dnia). Zarezerwowanie czasu wyłącznie dla siebie na odpoczynek oraz znalezienie spokoju wewnętrznego. Według ajurwedy zdrowie, to nie tylko brak objawów choroby w ciele ale równowaga na poziomie umysłu i ducha.
Ajurweda to nauka o świadomym dokonywaniu wyborów, takich wyborów które są dla nas korzystne z perspektywy całego życia, jest to możliwe kiedy nasz umysł jest spokojny i wyciszony.
Spokój na poziomie umysłu możemy osiągnąć dzięki odpowiedniej diecie, medytacji oraz ćwiczeniu jogi.
Znając zasady ajurwedy możemy dostosować dbałość o własne ciało do naszej prawdziwej natury (prakriti).
Nieodzownym składnikiem terapii ajurwedyjskich oraz ajurwedyjskiego porządku dnia jest masaż olejowy, zapobiega starzeniu się oraz przedłuża życie. Podstawowym celem regularnego masażu jest zachowanie równowago trzech dosz oraz wzmocnienie i odżywienie siedmiu tkanek (dhatus).
Wszystko co robimy w ajurwedzie działa na całego człowieka, na jego ciało umysł i ducha. Odnosi się to również do masażu w sanskrycie słowo „sneha „ oznacza zarówno olej jak i miłość. Masaż może być aktem bezwarunkowej miłości pozwala okazać współczucie i otworzyć serce. Jest jak medytacja, jak duchowy akt.
Charaka Samhita Sutrasthana mówi „Codzienny masaż z użyciem olejków daje człowiekowi przyjemność płynącą z dotyku, poprawia wygląd ciała i wzmacnia je oraz upiększa nie pozwalając mu szybko się zestarzeć „.
Według Ajurwedy wszystko składa się z pięciu elementów „pancha mahabhutas” elementy te to, przestrzeń (akasha), powietrze (vayu), ogień (agni), woda (jala) i ziemia (prithvi). Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element: jest to prana.
Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za fizyczne, umysłowe, duchowe zdrowie
i siłę. Prana w sanskrycie oznacza ”oddech” i jest rozumiana jako siła podtrzymująca życie, energia witalna. Jest to podstawowe założenie Ajurwedy i Jogi, energia ta przepływa przez kanały subtelne zwane „nadi”, podtrzymuje życie w ciele i umyśle.
Masaż jest terapią, która pozwala odblokować kanały energetyczne i pozwala na prawidłowy przepływ tej energii witalnej.
Masaż Abhyanga pomaga również usunąć zmęczenie. W dzisiejszych czasach częściej odczuwamy zmęczenie na poziomie umysłu i psychiki niż na poziomie ciała. Zbierają się w nas napięcia spowodowane stresem, lekiem i negatywnymi emocjami. Napięcia mięśni mogą też być spowodowane złą pozycją przyjmowaną w pracy oraz brakiem ćwiczeń fizycznych. Relaksująca atmosfera w trakcie masażu pozwala na odprężenie.
Kiedy masujemy ciało ciepłymi olejami, zwalczamy suchość, stawy zostają nawilżone a martwy naskórek usunięty. Oczyszczona skóra promienieje i lśni wewnętrznym zdrowiem. Ajurwedyjskie oleje lecznicze wzmacniają mięśnie, redukują ból i stany zapalne oraz odżywiają nerwy.
Codzienne namaszczanie ciała olejem daje ogromne korzyści jeśli chodzi o opóźnienie procesu starzenia, zapewnia zdrowie i dobrą odporność. Ciało staje się silne a skóra odżywiona. Wzmacnia wytrzymałość fizyczną usuwając zmęczenie.
Samodzielny masaż olejowy jest częścią ajurwedyjskiego porządku dnia.
Masaż wykonujemy olejem sezamowym, kokosowym lub gorczycowym. Do codziennego użytku doskonale sprawdza się również olej do masażu Jiva.
Masaż powinien być wykonany delikatnie z miłością i uwagą.
Do tego masażu możemy zastosować Olej Amla lub Olej Bringhraj.
Umieść prawą dłoń na lewym barku blisko szyi. Ze średnim naciskiem ściskaj mięsień barkowy wychodzący z okolicy podstawy szyi.
Ściskaj dalej schodząc na ramię aż do łokcia. Powtarzaj trzy razy. Zmieniamy stronę. Na zakończenie to co ściskaliśmy głaszczemy (powtarzamy trzy razy).
Masaże te mają działanie głęboko relaksacyjne i oczyszczające na wszystkich poziomach.
Aby uczynić doznanie przyjemniejszym możemy zapalić świece, kadzidło i włączyć swoją ulubioną muzykę.
Kontakt